Židovská cesta na Plzeňsku
ZPĚT Informace o projektu Fotogalerie Novinky Kulturní akce
Turistické trasy Služby Odkazy Kontakty
Židovská cesta na Plzeňsku - ZPĚT

Erb Žlutice     Žlutice   Luditz
Židovské obyvatelstvo sem přišlo zřejmě až v 19. století. Synagoga, která byla postavena v roce 1883, však byla ve 2. polovině 20. století přestavěna na obytný dům.
Žlutice se pyšní neobvykle starobylou historií. V roce 1973 se zde konaly oslavy tisíciletí. První zmínka o této obci se totiž uvádí již v údajné zakládací listině českého biskupství z roku 973. Církevním majetkem byly Žlutice i později. K roku 1186 je doložená zpráva o směně zboží kláštera v Kladrubech s knížetem Bedřichem. Počátky městského zřízení jsou datovány již k roku 1214, opevnění však vzniklo o něco později. Bylo to pravděpodobně ke konci 13. století, kdy byli zdejší vrchností Rýzemberkové. Plná městská práva podle vzoru města Chebu byla Žluticím udělena v roce 1375. Tehdy také zřejmě vznikl městský znak. Za husitských válek bylo město značně poškozeno a po bitvě u Tachova v roce 1427 se dokonce stalo sídelním městem husitského vojevůdce Jakoubka z Vřesovic, jehož rodina se tu usadila trvale. Za jeho panství město znovu rozkvetlo a získalo další práva. Po stoleté vládě Vřesovců bylo v roce 1537 prodáno a pak se tu vystřídalo několik vrchností. Od konce 16. století až do roku 1850 to byla rodina Kokořovských z Kokořova (rod vymírá až v roce 1872 posledním mužským potomkem).
Obyvatelstvo města bylo zřejmě již od středověku smíšené, ale po husitských válkách se zde podobně jako v jiných městech píše a mluví česky. Užívání češtiny se pak v městských knihách objevuje až do roku 1673 (poslední český zápis). Teprve pak - jako téměř v celém plzeňském kraji - převládá jako úřední jazyk němčina.
Město si dosud ponechalo pravidelné náměstí s přilehlými ulicemi - doklad lokačního vysazení. Původní městský zámek v průběhu staletí až na nepatrné zlomky zanikl, ale zůstaly zachovány některé půvabné měšťanské domy kolem náměstí. V jednom z nich je historická radnice, jejíž počátek sahá až k roku 1537. Ve vedlejším domě se nachází místní muzeum, na náměstí je také informační centrum.
Nejcennější stavbou města je kostel sv. Petra a Pavla. Jeho základem je gotická stavba z doby Jana Lucemburského, poněkud nepravidelný půdorys je dokladem pozdějších úprav. V interiéru byly objeveny pozůstatky gotických nástěnných maleb a je zde zajímavý barokní inventář.
Město je slavné vznikem jednoho z cenných rukopisů. Tzv. žlutický kancionál s renesančními malbami pochází z místní dílny Jana Táborského z Klokotské hory v letech 1558 - 65. Ve zdejším muzeu je uloženo jeho faksimile.

Radnice
Sloup
Náměstí s měšťanskými domy
Kostel sv. Petra a Pavla
 
 
 
 
 
Česká centrála cestovního ruchu
Cesta po památkách
Plzeň  Plzeň
Blovice  Blovice
Chudenice  Chudenice
Chyše  Chyše
Kasejovice  Kasejovice
Koloveč  Koloveč
Kožlany  Kožlany
Merklín  Merklín
Nečtiny  Nečtiny
Nepomuk  Nepomuk
Pňovany  Pňovany
Přeštice  Přeštice
Rabštejn n. Střelou  Rabštejn n. Střelou
Radnice  Radnice
Rokycany  Rokycany
Spálené Poříčí  Spálené Poříčí
Švihov  Švihov
Touškov  Touškov
Všeruby  Všeruby
Žlutice  Žlutice
 

 

 

informace o projektu | fotogalerie | novinky | kulturní akce | turistické trasy | služby | odkazy | kontakty

© 2001 – | webdesignCreativestudio s.r.o. | coding & fotoMULTIMEDIA ACTIVITY