Židovská cesta na Plzeňsku
ZPĚT Informace o projektu Fotogalerie Novinky Kulturní akce
Turistické trasy Služby Odkazy Kontakty
Židovská cesta na Plzeňsku - ZPĚT

Erb Spálené Poříčí     Spálené Poříčí
Brenn-Poritschen, Plzeň-jih
Židovské osídlení zde pochází zřejmě již z doby před rokem 1623, podle jiných pramenů se tu první Židé objevili až po třicetileté válce. Nejprve bydlely židovské rodiny, kde se dalo, do roku 1680 však vrchnost postavila několik domů, které se staly základem pozdější židovské ulice. V dnešní podobě se však jedná o často přestavované domy, protože ty starší byly poškozeny požáry i povodněmi. Přesto zde najdeme např. budovu bývalé školy či dům řezníka, unikátní je však tzv. Židovna. Je to původní stavba židovského domu s dochovanou černou kuchyní rozdělenou na část mléčnou a masnou.
U potoka za domem stála až do roku 1946 synagoga a právě v těchto místech byla pravděpodobně i mikve. Její existenci by měl potvrdit či vyvrátit archeologický výzkum. Protože počet židovských rodin zde postupně stoupal, rostl i význam židovské obce. V roce 1825 tu byla dokonce zřízena nemocnice pro cestující souvěrce. Později však počet obyvatel klesal. Těsně před 2. světovou válkou zde bylo 8 mužů a žen, kteří byli deportováni. Z koncentračních táborů se vrátily dvě ženy, které se později vystěhovaly z republiky. Pozoruhodný je příběh Františka Ehrmanna a jeho ženy. Oba manželé přežili holocaust jen díky tomu, že je v blízkých Nechánicích 2 a půl roku ukrýval Matěj Homola.
Židovský hřbitov ve svahu na okraji obce byl nedávno pěkně opravený. Nacházejí se tu vzácně dochované náhrobky s plastickou výzdobou i náhrobky novější.
Židovská obec na panství svatovítské kapituly prosperovala i hospodářsky. Právě ve Spáleném Poříčí vznikla v roce 1865 sirkárna (pobočka závodu v Plzni), založená židovským podnikatelem Ecksteinem. Teprve po jejím zániku se začala rozvíjet výroba v Sušici.
Nejstarší páni tvrze a obce Poříčí byli pravděpodobně předkové českého šlechtického rodu pánů z Rožmitálu. Ti tento majetek prodali klášteru v Kladrubech v roce 1239. Od 2. poloviny 14. století se však obec vrátila do světských rukou. Není jasné, kdy bylo Poříčí povýšeno na městečko, pravděpodobně se tak stalo v průběhu 16. století. Z téže doby pochází i městský erb.
Náboženská tolerance v městečku vzala za své za třicetileté války. Na jejím počátku bylo Poříčí vypáleno a od té doby nese dnešní jméno.
Do poloviny 18. století se tu vystřídala významných rodů (zejména Vratislavové z Mitrovic), až nakonec byl zdejší majetek roku 1749 prodán pražské svatovítské kapitule. Ta o něco později povýšila zdejší faru na děkanství.
Na místě někdejší tvrze byl na počátku 17. století vybudován zámek v pozdně renesančním slohu, který byl později částečně překryt dalšími úpravami. Při nedávných restauračních pracech byl však odhalen i vzácně zachovaný renesanční strop. V zámku sídlí církevní střední škola s ekologickám zaměřením. Jednou ročně se tu koná studentská ekologická olympiáda. Hlavní sál zámku je využíván pro přednáškové účely a je zde také přístupná expozice z dějin kraje a lidových řemesel.
Vzdělávací tradice je ve zdejším městečku dvěstě let stará. Od roku 1820 tu totiž působila vlastenecká "Čtenářská Společnost", jedna z nejvýznamnějších v celém kraji.
Farní kostel sv. Mikuláše je doložený již ve 14. století, jeho dnešní podoba je barokní. Koncem 18. století byla také přestavěna budova děkanství, na níž se nacházejí pamětní desky, připomínající působení Jidřicha Šimona Baara (1894/5) a vznik v pořadí 3. čtenářského spolku v Čechách (1820). Většina budov ve městě je v současné době pěkně obnovená včetně bývalých zemědělských statků při silnici na Plzeň. Některé mají i průčelní štíty, vybudované v lidovém
baroku.

Židovská ulička
Hřbitov
Židovský dům
Černá kuchyně
Pohled do komímu
Interiér židovského domu
Hřbitov
Bývalá židovská škola
Hřbitov
Zámek
Barokní budova děkanství
Česká centrála cestovního ruchu
Cesta po památkách
Plzeň  Plzeň
Blovice  Blovice
Chudenice  Chudenice
Chyše  Chyše
Kasejovice  Kasejovice
Koloveč  Koloveč
Kožlany  Kožlany
Merklín  Merklín
Nečtiny  Nečtiny
Nepomuk  Nepomuk
Pňovany  Pňovany
Přeštice  Přeštice
Rabštejn n. Střelou  Rabštejn n. Střelou
Radnice  Radnice
Rokycany  Rokycany
Spálené Poříčí  Spálené Poříčí
Švihov  Švihov
Touškov  Touškov
Všeruby  Všeruby
Žlutice  Žlutice
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

informace o projektu | fotogalerie | novinky | kulturní akce | turistické trasy | služby | odkazy | kontakty

© 2001 – | webdesignCreativestudio s.r.o. | coding & fotoMULTIMEDIA ACTIVITY