Židovská cesta na Plzeňsku
ZPĚT Informace o projektu Fotogalerie Novinky Kulturní akce
Turistické trasy Služby Odkazy Kontakty
Židovská cesta na Plzeňsku - ZPĚT

Erb Rabštejn nad Střelou     Rabštejn nad Střelou
Rabenstein an der Schnella
Plzeň sever
První tři židovské rodiny přišly do Rabštejna před rokem 1654. Další zprávy pocházejí až z 19. století, kdy tu byly 2 rodiny. Počet osob židovského vyznání tu nepřesáhl 15, naopak se stále snižoval. Poslední rodina odešla před nacistickou okupací v roce 1938. Malému počtu židovských obyvatel odpovídá i poměrně malý židovský hřbitov. Je umístěn ve svahu na cestě vedoucí od pošty k řece. Je pěkně opraven. Má dvě části - starší a novější, dochována je i ohradní zeď. Je zřejmé, že starší část hřbitova byla pro další použití zvýšena, což je dosti unikátní. Podobná situace je známá zatím jen z Prahy.
Poddanské městečko Rabštejn nad Střelou je považováno za nejmenší město v České republice (možná i v celé Evropě). Tomu i dnes nasvědčuje počet stálých obyvatel, kterých je .... Musíme k nim připočítat ale také chalupáře a stovky turistů, kteří každoročně město navštíví. Rabštejn je vyhledáván nejen pro svou historii a architekturu, ale i pro partie divoké přírody v povodí říčky Střely (přírodní rezervace).
Ohrazené městečko je zmiňováno již v roce 1269 a počátky jeho historie jsou spjaty se starobylým českým rodem Pluhů z Rabštejna - právě oni dali osadníkům v podhradí městská práva (1337). Ve 14. století bylo městečko po nějakou dobu v majetku panovníků, později se tu střídají různé šlechtické rody. Od poloviny 18. století byly zdejší vrchností 100 let Lažanští. Každý ze zdejších rodů zanechal v městečku architektonickou památku.
Do dnešní doby se zachovaly poměrně značné pozůstatky středověkého hradu - okrouhlá věž a části hradeb. Vzhledem ke své dominantní poloze jsou prakticky nepřehlédnutelné (hrad byl obýván asi do roku 1524).
V době barokní bylo vybudováno modernější zámecké stavení a hrad byl opuštěn. Zámek z počátku 18. století je dnes nepřístupný - slouží novinářům.
Další dominantou městečka je bývalý klášterní kostel Panny Marie Sedmibolestné s budovami někdejšího kláštera servitů (na místě staršího kláštera karmelitánského). Monumentální architektura kostela prozrazuje mistra - autorem stavby je pravděpodobně Anselmo Lurago. Klášterní budovy slouží dnes k ubytování turistů. Velmi pěkně je upravena jídelna s krásnou vyhlídkou do údolí Střely a dobrou kuchyní.
Ve městě je však zajímavá a mimořádně dochovaná i původní architektura měšťanská. Domy, stavěné většinou z hrázděného zdiva, prozrazují německé vlivy. Ostatně němčina zde získala převahu od 17. století.
Městečko je tvořeno prakticky pouze jednou ulicí, rozšiřující se v náměstíčko. Je položeno ve strmém svahu nad řekou, a proto již ve středověku musel být přes její dravý tok vybudován most - z větší části je zachován dodnes.
Rabštejn je neobyčejně zajímavým turistickým místem s pozoruhodnými památkami zasazenými v unikátním přírodním terénu.

Lodová architektura
Údolí řeky Střely
Hřbitov
Hřbitov
Skalisko s hradem
Letecký snímek
 
 
 
 
 
Česká centrála cestovního ruchu
Cesta po památkách
Plzeň  Plzeň
Blovice  Blovice
Chudenice  Chudenice
Chyše  Chyše
Kasejovice  Kasejovice
Koloveč  Koloveč
Kožlany  Kožlany
Merklín  Merklín
Nečtiny  Nečtiny
Nepomuk  Nepomuk
Pňovany  Pňovany
Přeštice  Přeštice
Rabštejn n. Střelou  Rabštejn nad
 Střelou
Radnice  Radnice
Rokycany  Rokycany
Spálené Poříčí  Spálené Poříčí
Švihov  Švihov
Touškov  Touškov
Všeruby  Všeruby
Žlutice  Žlutice
 

 

 

 

 

informace o projektu | fotogalerie | novinky | kulturní akce | turistické trasy | služby | odkazy | kontakty

© 2001 – | webdesignCreativestudio s.r.o. | coding & fotoMULTIMEDIA ACTIVITY