Židovská cesta na Plzeňsku
ZPĚT Informace o projektu Fotogalerie Novinky Kulturní akce
Turistické trasy Služby Odkazy Kontakty
Židovská cesta na Plzeňsku - ZPĚT

Erb Přeštice     Přeštice
Židovská obec vznikla v Přešticích až na konci 19. století. Tehdy už se nebudovala žádná ghetta a židovské obyvatelstvo se odlišovalo pouze svým vyznáním, jehož výrazem byla synagoga. Ta se zde však nedochavala, byla zbořena v roce 1974. Zánik hrozil i další památce. Židovský hřbitov byl založen na okraji obce hned u silnice směrem na Vodokrty. Za komunistického režimu byl neuvěřitelně necitlivě "využíván" mysliveckým spolkem, který na jeho ploše měl dokonce bažantí voliéru. V poslední době je hřbitov postupně obnovován, spravena je i ohradní zeď. V rohu hřbitova dosud stojí obřadní domek, v němž dnes bydlí správce. V roce 1934 byl na tomto hřbitově pohřben Leopold Singer místní legenda. Byl to rabín, který působil v Přešticích 41 let. Hřbitov péčí nadšenců vstává doslova z trosek, je pravděpodobné, že se podaří zachránit ještě další náhrobky. Ale už na těch obnovených je zajímavé časté užití českých textů.
K přeštické židovské komunitě patřil také Georg Leopold Weisel (1804 - 1873), spisovatel a proslulý sběratel a vydavatel židovských pověstí - zdejší rodák.
Historie města sahá daleko do minulosti. Původní majetek české koruny daroval král Václav I. své setře sv. Anežce České, která jej později přenechala klášteru v Kladrubech. Po husitských válkách nastupuje éra světské vlády až nakonec v roce 1719 kladrubský klášter znovu své bývalé panství koupil zpět. Mezitím byly Přeštice povýšeny na město (v polovině 16. století).
Po zrušení kláštera koupili majetek Schönbornové. Velká část města byla několikrát zničena požárem, přesto je dochované historické jádro dokladem někdejšího významu.
Původní kostel byl vybudován již ve 13. století na vyvýšeném místě, pod nímž v údolí řeky Úhlavy postupně vzniklo osídlení. Byl zřejmě součástí tvrze. Starší stavební dispozice zcela zmizely v 1. polovině 18. století, při výstavbě nového kostela, financovaného kladrubským klášterem. Monumentální a z daleka viditelný děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie vznikal v letech 1748 - 75. Projekt je dílem Kiliána Ignáce Dientzenhofera, po jeho smrti pokračoval v díle Anselmo Lurago a Antonín Haffenecker. Kostel patří k nejkrásnějším stavbám českého vrcholného baroku.
Dokladem péče místních obyvatel o jejich město je nejen opravený chrám, ale i dostavba a úprava domu těsně pod kostelem. Nachází se tu regionální muzeum - Dům historie Přešticka, zpřístupněný před několika měsíci. Do jeho sbírkového fondu přinesli měšťané tolik darů, že by to stačilo pro čtyři podobná muzea.
Město má i významné rodáky. Ten nejslavnější, jehož pamětní deska je na jeho rodném domě nedaleko od muzea, byl Josef Hlávka (1831 - 1908). Architekt a mecenáš byl mimo jiné i zakladatelem České akademie věd.
Dalším zdejším rodákem byl vynikající finančník meziválečné republiky a poněkud rozporuplná osobnost Jaroslav Preiss (1870 - 1946). Byl to spolupracovník ministra financí Aloise Rašína, s nímž se podílel na měnové odluce od Rakouska a měnové reformě 1. republiky.
Velmi známým je další rodák z Přeštic Jan Jakub Ryba (1765 - 1815), syn zdejšího učitele. I on se věnoval učitelské dráze, jejíž součástí byly obvykle i povinnosti regenschoriho. J. J. Ryba se stal vynikajícím hudebním skladatelem, jehož vánoční mše se až do dnešní doby stala neoddělitelnou od vánočních svátků.

Letecký snímek
Hřbitov
Hřbitov
Hřbitov s bývalým obřadním domkem
Městský park s budovou radnice
Chrám Nanebevzetí Panny Marie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Česká centrála cestovního ruchu
Cesta po památkách
Plzeň  Plzeň
Blovice  Blovice
Chudenice  Chudenice
Chyše  Chyše
Kasejovice  Kasejovice
Koloveč  Koloveč
Kožlany  Kožlany
Merklín  Merklín
Nečtiny  Nečtiny
Nepomuk  Nepomuk
Pňovany  Pňovany
Přeštice  Přeštice
Rabštejn n. Střelou  Rabštejn n. Střelou
Radnice  Radnice
Rokycany  Rokycany
Spálené Poříčí  Spálené Poříčí
Švihov  Švihov
Touškov  Touškov
Všeruby  Všeruby
Žlutice  Žlutice
 

 

 

 

 

 

 

 

informace o projektu | fotogalerie | novinky | kulturní akce | turistické trasy | služby | odkazy | kontakty

© 2001 – | webdesignCreativestudio s.r.o. | coding & fotoMULTIMEDIA ACTIVITY