Židovská cesta na Plzeňsku
ZPĚT Informace o projektu Fotogalerie Novinky Kulturní akce
Turistické trasy Služby Odkazy Kontakty
Židovská cesta na Plzeňsku - ZPĚT

Erb Chudenic     Chudenice
C
hudenice jsou malebné městečko, které by bylo škoda při putování krajem vynechat, přestože již patří ke klatovskému okresu. Historie zdejšího osídlení je neodmyslitelně spjata se staročeským šlechtickým rodem Černínů. Ti byli majiteli panství nepřetržitě až do 20. století, což je pravděpodobně český unikát. Podle pověsti byly Chudenice založeny již ve 12. století, první zprávy však pocházejí až ze století 14., kdy se připomíná farní kostel. Obec byla povýšena na městečko na konci 16. století za vlády Rudolfa II.
Nejstarším sídlem Černínů je tzv. Starý zámek jen pár kroků od náměstí. V současné době se tu nachází regionální muzeum s pamětní síní několika významných osobností. Je to zejména zdejší rodák Jaroslav Kvapil (1868 - 1950), básník, spisovatel, dramatik a dlouholetý šéf činohry ve Vinohradském divadle v Praze. Je znám zejména jako autor libreta k opeře Rusalka Antonína Dvořáka. Na jeho rodném domě je pamětní deska.
Do Chudenic na panství Eugena hraběte Černína jezdíval v pozdějších letech svého bohatého života Josef Dobrovský (1753 - 1829), zakladatel slovanských věd a evropsky uznávaný vědec. Má v městečku i pomník.
Kraj v okolí Klatov a Chudenic si velmi oblíbil i spisovatel a autor řady románů, povídek, dramat i básnických sbírek. Alois Vojtěch Šmilovský (1837 - 1883) sem jezdíval již jako chlapec na prázdniny a pak se sem pro inspiraci vracel celý život.
Uprostřed náměstí stojí původně gotický kostel sv. Jana Křtitele, později sice přestavovaný, ale se zachovanými gotickými freskami.
Oblíbeným cílem turistů je krásný park na okraji městečka poblíž hřbitovní barokní kaple sv. Wolfganga. Říká se mu také Americká zahrada, protože zde byly vysázeny stromy a keře přivezené z Ameriky. Na vyvýšeném místě stojí zajímavá rozhledna, lidově zvaná Bolfánek - zkomolenina od sv. Wolfganga. Podle pověsti se tu měl na své misijní cestě tento bavorský světec zastavit.
Nedaleko je ještě jedna zajímavá stavba. Je to empírový nový zámek, postavený v polovině 19. století na místě starých lázní. V současné době slouží jeho krásně upravené zámecké interiéry jako hotel.

Okolí Chudenic
Kostel sv. Jana Křtitele
Empírový zámek
Rozhledna - lidově zvaná Bolfánek
 
 
 
 
Česká centrála cestovního ruchu
Cesta po památkách
Plzeň  Plzeň
Blovice  Blovice
Chudenice  Chudenice
Chyše  Chyše
Kasejovice  Kasejovice
Koloveč  Koloveč
Kožlany  Kožlany
Merklín  Merklín
Nečtiny  Nečtiny
Nepomuk  Nepomuk
Pňovany  Pňovany
Přeštice  Přeštice
Rabštejn n. Střelou  Rabštejn n. Střelou
Radnice  Radnice
Rokycany  Rokycany
Spálené Poříčí  Spálené Poříčí
Švihov  Švihov
Touškov  Touškov
Všeruby  Všeruby
Žlutice  Žlutice
 
informace o projektu | fotogalerie | novinky | kulturní akce | turistické trasy | služby | odkazy | kontakty

© 2001 – | webdesignCreativestudio s.r.o. | coding & fotoMULTIMEDIA ACTIVITY