Židovská cesta na Plzeňsku
ZPĚT Informace o projektu Fotogalerie Novinky Kulturní akce
Turistické trasy Služby Odkazy Kontakty
Židovská cesta na Plzeňsku - ZPĚT

Erb Chyše     Chyše - Chiesch
Minulé období komunistického režimu zasáhlo velmi necitlivě do prostoru bývalého židovského ghetta. To se nacházelo přímo ve středu městečka v rohu náměstí poblíž radnice. Dosud je jeho umístění patrné ve stavební dispozici, ale z původních staveb nezůstalo kromě několika přestavěných domků nic. I synagoga a hřbitov byly zlikvidovány v 7O. letech. 
Chyše je starobylé místo, jehož historie začíná již ve 12. století. První zmínka o zdejším sídle je z roku 1169. Tvrz však musela vzniknout ještě dříve, protože odtud pocházel Odolen syn Střezův, který doprovázel krále Vladislava na výpravě do Milána v roce 1158. Právě tento muž je považován za praotce významného rodu Pětipeských z Chýš.
Z tvrze se později stal hrad, ani ten však tu nenajdeme. Na jeho místě dnes stojí zámek, vzniklý novogotickou přestavbou renesančního sídla. Autorem této poslední přestavby je Ignác Ullmann, který zde pracoval po polovině 19. století pro tehdejší majitele Lažanské z Bukové. Právě pro tuto rodinu později krátce pracoval jako vychovatel i nejznámnější český spisovatel Karel Čapek. Pobýval tu v roce 1917 a popis zámku se později objevil i v jeho díle - použil jej v Krakatitu. Zámek byl vrácen v restituci a je prakticky již celý opraven. I nadále je tu zpřístupněno místní muzeum a památník Karla Čapka.
Osudy obce byly úzce spjaty s vrchností. V roce 1473 byla Chyše povýšena na město a tehdy bylo také vybudováno opevnění. Z téže doby pochází i bývalý karmelitánský klášter, zrušený na konci 18. století. Součástí kláštera byl kostel Jména Panny Marie. Celý komplex byl velmi nákladně přestavěn v raném barokním slohu, bylo zde i cenné vybavení. Dnes celý areál chátrá.
Další církevní stavbou stavbou byl původní farní kostel v dominantní poloze na návrší zv. Špicberk nad obcí. Kostel Povýšení sv. Kříže je také původně raně barokní z poloviny 17. století. Okolní hřbitov, na němž je řada německých náhrobků bývalých obyvatel, je postupně opravován. To se týká i kostela, kde je však dnes sporné jeho budoucí využití.
Celé městečko bylo bohužel velmi poznamenáno "socialistickou" výstavbou, která zasáhla i do vlastního historického jádra obce. Vedle několika dochovaných barokních domů tak nalezneme panelákovou výstavbu.

Zámek
Bývalé židovské getto se nedochovalo
Česká centrála cestovního ruchu
Cesta po památkách
Plzeň  Plzeň
Blovice  Blovice
Chudenice  Chudenice
Chyše  Chyše
Kasejovice  Kasejovice
Koloveč  Koloveč
Kožlany  Kožlany
Merklín  Merklín
Nečtiny  Nečtiny
Nepomuk  Nepomuk
Pňovany  Pňovany
Přeštice  Přeštice
Rabštejn n. Střelou  Rabštejn n. Střelou
Radnice  Radnice
Rokycany  Rokycany
Spálené Poříčí  Spálené Poříčí
Švihov  Švihov
Touškov  Touškov
Všeruby  Všeruby
Žlutice  Žlutice
 
informace o projektu | fotogalerie | novinky | kulturní akce | turistické trasy | služby | odkazy | kontakty

© 2001 – | webdesignCreativestudio s.r.o. | coding & fotoMULTIMEDIA ACTIVITY